Winnica

Winnica (województwo dolnośląskie)
Województwo dolnośląskie
Powiat legnicki
Gmina Krotoszyce
Liczba ludności (2006)     320
Strefa numeracyjna (+48) 76
Tablice rejestracyjne DLE

Radni Rady Gminy Krotoszyce z Winnicy:
- Elżbieta Lichwa - Wice-Przewodnicząca Rady
- Marcoin Hapak

Sołtys: Elżbieta Lichwa

Rada Sołecka:
- Kosik Krystyna
- Szozda Gabryiela
- Wesołowska Iwona
- Plucińska Małgorzata
- Stanisławski PiotrWinnica – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim, w gminie Krotoszyce. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa legnickiego.

Wieś położona jest w odległości 6,5 km na południowy zachód od granic administracyjnych Legnicy, 4,5 km na południowy wschód od Krotoszyc, nad rzeką Nysa Szalona.

Grunty, na których powstała Winnica, podobnie jak pobliska wieś Słup, w 1177 r. zostały przekazane przez Bolesława Wysokiego (za przyzwoleniem Mieszka III Starego) zakonowi cystersów z Lubiąża. W 1202 r. książę Henryk Brodaty ufundował tu cystersom oddzielny folwark - grangię, zaś w 1217 r. przy folwarku powstała osada wiejska, która w 1316 r. została odkupiona od Bolesława III Rozrzutnego przez opata lubiąskiego Rudolfa. Podczas wojen husyckich w XV w., Winnica, podobnie jak Słup, została spalona. Odbudowana, swój ponowny rozkwit przeżywała w XVII i XVIII w. gdy dzięki staraniom opatów Nitschego i Brzucha powstały nowe zabudowania dworskie, a miejscowość podniesiono do rangi prepozytury klasztoru. Po sekularyzacji majątków klasztornych na terytorium ówczesnego Królestwa Pruskiego w 1810 r., do 1812 r. folwark prowadził proboszcz. W 1812 odkupił go kancelista z Lubiąża Carl Josef Otto. W połowie XIX w. wieś stała się własnością Marii Luizy Pauliny Hohenzollern-Hechigen. Posiadała wówczas pałac z parkiem, część gospodarczą, kuźnię, dwa młyny wodne, cegielnię, browar i gorzelnię.

W trakcie II wojny światowej zabudowania pocysterskie uległy znacznym zniszczeniom. Do dnia dzisiejszego zachowały się zabudowania mieszkalne i gospodarcze, m.in. dom zakonników z XVIII w. (w ruinie), budynki gospodarcze, mieszkalne, kuźnia oraz ruiny ogrodowego belwederu.

Do Winnicy można dojechać mikrobusami prywatnymi z Legnicy.

Przez Winnicę przebiega oznakowany, zielony szlak turystyczny PTTK:
* POL Szlak zielony.svg Szlak Nad Nysą Szaloną z Czerwonego Kościoła (8,5 km na północ) do Męcinki (8 km na południe od Winnicy) i dalej do Polany pod Górzcem, łączna długość - 19 km);

Ponadto, Winnica stanowi punkt początkowy zielonego szlaku rowerowego:
* Szlak rowerowy zielony.svg Szlak Klasztorny z Winnicy do Lubiąża (8 km na południe od Winnicy);

* Wśród mieszkańców okolicznych wsi funkcjonuje legenda, jakoby posiadłość cystersów z kościołem w pobliskiej miejscowości Słup miał łączyć tunel. Miałyby z niego korzystać siostry zakonu o tak surowej regule, że nie pozwalałaby im ona pokazywać się publicznie.

on 19 luty 2011
Utworzono: 08 luty 2015
Odsłony: 10393