Mieszkańcy Krotoszyc protestują przeciwko budowie kopalni żwiru. Boją się degradacji środowiska i hałasu. W sobotę spotkali się w tej sprawie z wójt Beatą Castanedą Trujillo.
Żwirownia ma powstać między Krotoszycami i Krajowem, w widłach Kaczawy i Nysy Szalonej. Mieszkańców gminy niepokoi to, że przyszła kopalnia będzie oddalona od ich domostw jedynie 300 metrów. Boją się hałasu i ruchu ciężarówek, których dziennie ma przejeżdżać tamtędy około 120. Także zaniku wód gruntowych i degradacji środowiska.
- Zakład ma się znajdować niedaleko osiedla i ludzie się boją o swoje pola uprawne, które mogą ulec degradacji i o zdrowie swoich rodzin. Poprosili o zorganizowanie zebrania, na którym dowiedzą się, co tak naprawdę się dzieje i na jakim etapie jest inwestycja - mówi Jadwiga Kozak, sołtys Krotoszyc.
Na terenie gminy Krotoszyce znajdują się złoża bazaltu, piasku i żwiru. Największe z nich, znajdujące się na powierzchni ponad 65 hektarów ma być eksploatowane przez właściciela terenu. Ten złożył wniosek o wydanie decyzji o środowiskowym uwarunkowaniu, z kolei gmina musiała rozpocząć procedurę.
- Rozpoczęliśmy ją w czerwcu ubiegłego roku. Informacja została podana do publicznej wiadomości, ogłoszenia znalazły się w w gminnym BIP - ie i na tablicach ogłoszeń - tłumaczy Beata Castaneda Trujillo, wójt Krotoszyc.
- Zgodnie z procedurą raport sporządzony przez inwestora przesłaliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. 31 stycznia RDOŚ wyda tak zwane uzgodnienie, czyli stwierdzi, czy zgadza się na realizację inwestycji. Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi do tej procedury ma czas do 17 stycznia na ich zgłoszenie. Zaznaczam, że w tej chwili trwa pierwszy etap procedury, na razie tylko badamy, czy to środowisko jest odpowiednie, by powstała kopalnia - dodaje.
Wójt zaprezentowała mieszkańcom najnowsze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowanie Przestrzennego Gminy Krotoszyce, oraz Raport Oddziaływania Złoża na Środowisko. Przedstawione dokumenty nie uspokoiły mieszkańców, którzy postanowili oprotestować budowę kopalni żwiru.
Źródło: lca.pl